تیرچه کرومیت، خرید و فروش تیرچه کرومیت و تیرچه فولادی با جان باز


 

 

ترکیب تیرچه فولادی با جان باز با بتن را  تیرچه کرومیت می گویند.در بال تحتانی یا پاشنه تیرچه کرومیت از ورقه فولادی 3 یا 4 میل استفاده شده است که قبلا 2 عدد میلگرد در این قسمت قرار می گرفت و در بال بالایی به جای 1 عدد میلگرد از نبشی استفاده شده است.طراحی این تیرچه ها به گونه ای است که قبل از بتن ریزی باید طوری طراحی و ساخته شوند که به تنهایی توانایی تحمل کلیه بارهای مرده را داشته باشد.بعد از گرفتن بتن، مقطع مرکب شامل تیرچه فولادی با جان باز و بتن باید بتواند کلیه بارهای وارده به سقف را تحمل نماید.
تیرچه کرومیت و تیرچه فولادی با جان باز نسبت به تیرچه های پیش ساخته دیگر مانند تیرچه های سفالی و پیش تنیده دارای مزایایی به شرح زیر است
:

1.               عدم نیاز به شمع بندی

طراحی سقف کرمیت با این فرض انجام می شود که تیرچه ها به تنهایی (قبل از گرفتن بتن) توانایی تحمل وزن خود، بلوک، بتن خیس و عوامل اجرایی را داشته باشند. بنابراین سقف کرمیت نیازی به شمع بندی در هیچ یک از مراحل عملیات اجرایی ندارد.
به دلیل خیز منفی که در زمان تولید تیرچه کرومیت به آن می دهند این تیرچه ها به صورت خود ایستا بوده و نیازی به شمع بندی در زیر سقف
تیرچه کرومیت نمی باشد .در سقف های تیرچه بلوک سنتی در زمان بتن ریزی، وزن زیادی که بر اثر بتن ریزی به آن ها وارد می شود را از طریق شمع ها به سقف پایین منتقل می کند و در بتن سقف پایین تنش ایجاد می کند.ممکن است اگر قبل از خشک شدن بتن سقف طبقه پایین جک آن برداشته شود، سقف فرو می ریزد.

2.               امکان بتن ریزی چند سقف همزمان

به دلیل خود ایستا بودن تیرچه های کرومیت و عدم نیاز به شمع بندی می توان چند سقف را در یک مرحله بتن ریزی نمود .
بتن ریزی چند سقف همزمان موجب کاهش هزینه هایی مانند کسر بتن ، ترانسفر تراک های حمل بتن و اجرت پیمانکاران اجرای سقف و پمپ بتن می شود.همچنین می توان سقف ها را آماده بتن ریزی کرد و عملیات بتن ریزی را همزمان روی سقف ها انجام داد که این روش بسیار برای ساختمان های با طبقات زیاد مقرون به صرفه است.

3.               سرعت بالای اجرای سقف ها

به علت سبکی تیرچه های کرومیت و امکان تیرریزی تمام طبقات در یک نوبت در صورت استفاده از بلوک یونولیت سقفی ( پلاستوفوم یا پلی استایرن ) به جای بلوک سیمانی یا سفالی سرعت اجرای کار افزایش می یابد. در این سیستم، اجرای سقف نسبت به سیستم های مشابه آسانتر بوده و با سرعت بیشتری انجام می شود. 48 ساعت پس از بتن ریزی، روی سقف قابل رفت و آمد و بارگذاری سبک بوده و می توان عملیات ساختمانی را ادامه داد که این مزیت موجب سرعت در روند عملیات ساخت می گردد.

 

4.               سهولت اجرای داکت ها ( بازشوها )

فاصله آکس به آکس حدود ۷۰ سانتیمتری تیرچه های کرومیت موجب سهولت اجرای داکتها جهت عبور لوله های تاسیساتی و کانال ها ، نصب توالت ایرانی و عدم نیاز به قطع تیرچه کرومیت می باشد .

 

 

5.               کاهش مصرف بتن

به دلیل فاصله زیاد تیرچه کرومیت ( حدود 70 سانتی متر) مصرف بتن حدود۲۵ الی ۳۰ درصد کاهش می یابد . در شرایط عادی با فرض صحیح بودن متراژ بتن برای سقف تیرچه کرومیت با ارتفاع ۲۵ سانتی متر هر متر مکعب بتون حدود ۱۰ متر مربع سقف را پوشش می دهد و برای تیرچه کرومیت با ارتفاع ۲۰ سانت نیز هر متر مکعب بتن ۱۲ الی ۱۳ متر از سقف را پوشش می دهد .


برای خرید تیرچه های کرومیت باید در نظر داشت که ورق و نبشی های مورد استفاده می بایستی تولید کارخانه فولاد مبارکه باشد ، همچنین میلگردهای مصرفی زیگزاگ تیرچه کرومیت نیز از نوع فابریک  A1  و  یا  A2   باشد.
تیرچه های کرومیت بر اساس جداول آماده ای که در کتاب تیرچه فولادی با جان باز ، منتشر شده توسط شرکت کرومیت پارس ارائه شده ساخته می شود . وزن تیرچه های کرومیت با بارگذاری مسکونی با تیرچه های ۵ الی ۶ متر و بدون استفاده از تیرچه مضاعف نباید از حدود  ۱۰ کیلوگرم بیشتر شود .

6.              مقاومت نهایی و شکل پذیری بالا

محاسبات و آزمایش های بارگذاری روی سقف نشان می دهد که گسیختگی این سیستم پس از تغییر شکل های بسیار زیاد اتفاق می افتد. « گسیختگی نرم» و این رفتار سقف از نظر ایمنی مطلوب است.

سبک شدن سقف و سازه 

 

به دلیل مصرف کمتر تیرچه کرومیت و بتن وزن سقف کاهش می یابد. در صورتی که استفاده از تیرچه کرومیت در محاسبات لحاظ گردد در کم شدن فولاد مصرفی ساختمان نیز تاثیر خواهد گذاشت.

 

جدول تیرچه کرومیت

محاسبات تیرچه کرومیت کار سخت و زمان بری می باشد که میتوانید برای راحت تر شدن کار از نرم افزار KDS استفاده کنید و یا از جدول های موجود استفاده کرد که باید از AS مقاطع استفاده کرد. با توجه به استاندارد های ملی ایران بهترین جدول کتاب جداول تیرچه فولادی با جان باز یا تیرچه کرومیت است.

پس از انتشار آیین نامه های 151 و 543 سازمان مدیریت، ضوابط استاندارد تیرچه کرومیت از طرف کمیسیون فنی تدوین استاندارد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با عنوان تیرچه فولادی با جان باز مورد مصرف در سقف ساختمان ویژگی ها و روش های آزمون منتشر گردید.

آزمایشات تیرچه کرومیت برای استفاده در سازه‌ها


ساخت تیرچه کرومیت برای چندین سال به عنوان یکی از اقتصادی‌ترین سیستم‌ها برای ساخت سقف طبقات ساختمان شناخته شده است. در طی این سال‌ها سه گزینه برای رفع الزامات مربوط به محدودیت‌های ارتفاع ساختمان و لزوم اجرای سیستم‌های پیچیده گرمایش، تهویه، برق و ارتباطات تکامل یافته است: تیرهای کرومیت با فلنج گسترده با بازشوی جان، کمربندهای شاهتیری، تیرچه‌های فلزی با بازشوی جان و شاهتیرهای تیرچه‌ای. در این مقاله به مزایای مرتبط با تیرچه‌های کرومیت با بازشو در جان، توسعه و آزمایش تیرچه‌های فولادی دارای بازشو در جان، رفتار گل میخ‌های جوش شده در هنگام آزمایش تیرچه‌های کرومیتی، ملاحظات ارتعاش مرتبط با کف تیرچه‌ها و وضعیت فعلی توسعه مشخصات تیرچه کرومیت و مشخصات آن می‌پردازیم.

استفاده از تیرچه کرومیت در سازه‌ها


اصطلاح تیرچه کرومیت به یک شبکه باز، قطرهای موازی، عضو باربر مناسب برای پشتیبانی مستقیم کف در ساختمان‌ها، با استفاده از نورد گرم یا از جنس فولاد سرد، از جمله فولادهای سرد نورد شده اشاره دارد که استحکام عملکردی آن در اثر سرما به وجود آمده است. اتصال برشی بین آکورد بالای تیرچه و دال بتنی باعث می‌شود تیرچه‌های فلزی و بتن بعد از عمل‌آوری کامل بتن به صورت یکپارچه عمل کنند. در حال حاضر متداول‌ترین اشکال اتصال برشی بین آکورد بالای تیرچه و دال بتنی شامل آکوردهای بالا به شکل نورد فولادی تشکیل شده، آکوردهای بالای زاویه‌دار دوتایی برجسته شده، سازه سوراخ‌دار در آکورد‌های بالا و گل میخ‌های برشی جوش داده شده به فولاد ارائه می‌شوند.

تیرچه فولادی با جان باز


عضو پیش ساخته ای است که به صورت خرپاهای ویژه دو سر ساده اجرا می شود. تیرچه فولادی با جان باز در سه مرحله تحت بارگزاری قرار می گیرد

در مرحله اول باربری، تیرچه فولادی با جان باز هنگام حمل و نقل، بار بوجود آمده از وزن خود را ، در مرحله بعدی، در زمان ساختن سقف و قبل از بتن ریزی، بار مرده سقف (شامل وزن سقف ، تیرچه کرومیت ، بلوک، بتن درجا و قالب ها ) و برا زنده عوامل اجرایی را در حد فاصل تکیه گاه های تیرچه فولادی با جان باز تحمل می کند. در مرحله سوم ، باربری و پس از بتن گیری ، مقطع مرکب ،تنش های ناشی از تمامی بار های وارده به سقف را تحمل می کند.

تیرچه فولای با جان باز برای تحم لاین سه مرحله بارگزاری، از اجزای زیر تشکیل شده است.

بال تحتانی اعضای قطری بال فوقانی

 بال تحتانی

بال تحتانی تیرچه فولادی با جان باز از تسمه ساخته می شود، که از آن به عنوان عضو کششی خرپا عمل کرده و بارهای ذکر شده در 3 مزحله بالا را تحمل می کند.در مرحله اول بال تحتانی باید توانایی تحمل نیروی کششی (حاصل از لنگر خمشی) ناشی از وزن خود تیرچه کرومیت در زمان حمل و نقل را داشته باشد.در مرحله دوم این عضو باید قادر به تحمل نیروی کششی ناشی از وزن مرده سقف در فاصله محور تا محور تیرچه کرومیت باشد.در مرحله سوم نیز بال تحتانی به عنوان عضو کششی تحت لنگر ناشی از بارهای وارده عمل می کند.

تنوری مهاربندی شاهتیر های تیرچه ای

معادلات برای محاسبه نیروهای مهاربندی برای اعضای منفرد در ضمیمه 6 مشخصات AISC برای ساختمان‌های فولادی (AISC، 2005)، که بعدها تحت عنوان مشخصات AISC شناخته شدند، آمده است. معادلات برای تعیین مقاومت و سختی مورد نیاز برای تیرها و ستون‌ها ارائه شده است. معادلات ستون باید برای تعیین نیروهای مهاربندی شاهتیرهای تیرچه‌ای یا خرپاها استفاده شوند و معادلات تیر نیز برای مهاربندی بخش‌های تیرچه‌ای قابل استفاده است. به اعتقاد نویسنده از آنجایی که المان افقی بالای خرپاها با استفاده از معادلات مقاومت ستون طراحی شده است، معادلات مهاربندی ستون برای خرپاها مناسب است.

 

در اکثر موارد سیستم دیافراگم سقف یا کف به هنگام استفاده از ساختار تیرچه‌ای استفاده می‌شود. عرشه فولادی به تیرچه‌ها متصل شده و حرکت یک تیرچه نسبت به تیرچه‌های مجاور را کنترل می‌کند، بنابراین معادلات مشخص شده در AISC برای تعیین جابجایی نسبی باید استفاده شود. برای سیستم‌های عرشه، مانند سقف‌های مجزا، خرپاهای افقی یا سایر اعضای افقی ممکن است برای جایگزینی سختی عرشه استفاده شوند.  

 قیمت تیرچه کرومیت  و تیرچه فولادی با جان باز نیز معمولا بر اساس قیمت روز آهن آلات به خصوص ورق و میلگرد تعیین می شود.

جهت اطلاع از قیمت با ما تماس بگیرید:

علی نصرالهی : 09121090096

مهندس مهدی نصرالهی : 09121468853

 

 لینک های مرتبط : تیرچه بتنی | تیرچه استاندارد | تیرچه صنعتی | انجمن تیرچه بلوک | کمیته استاندارد ساختمان

 

 

 

 

لینک سازمان های مرتبط با صنعت ساختمان

ما را در شبکه های اجنماعی دنبال کنید
اطلاعات تماس
آدرس: تهران- جاجرود- شهر پردیس- شهرک صنعتی خرمدشت
تلفن: 02176217155
موبایل: 09121090096
فکس: 02176217159
ایمیل: info[at]tirche-khorramdezh.com
لینک های مهم